-

Ce se întâmplă în cazul apariției unei boli neprevăzute în timpul concediului de odihnă?

„Un angajat bun se îmbolnăvește doar în timpul concediului” spune o veche zicală a angajatorilor. Legea are o altă perspectivă. Cine se îmbolnăvește în concediu, nu se poate odihni. De aceea se păstrează zilele de concediu, dacă angajatul prezintă un atest medical (§ 9 BUrlG). Ce trebuie să știți în această situație, este sintetizat în articolul „Bolnav în concediu”.

De câte zile de concediu beneficiezi dacă îți schimbi locul de muncă?

Cum se repartizează drepturile de concediu, dacă un angajat își schimbă locul de muncă în cursul unui an? Numărul zilelor de concediu, la care are dreptul, depinde de data în care pleacă de la vechiul angajator.

Zilele de concediu neconsumate se pot transfera pe anul următor?

Conform legii, puteți să salvați dreptul dumneavoastră la concediu după data de 31 decembrie, dacă au existat motive urgente legate de întreprindere sau de natură personală, care au făcut să nu vă puteți lua concediul (§ 7 alin. 3 prop. 2 BUrlG).

Este legal să nu-ți primești concediul de odihnă?

Într-un studiu DGB (Asociația Sindicatelor Germane) se arată că fiecare al treilea angajat lasă să se prescrie drepturile sale de concediu. Din această situație profită financiar angajatorii și de faptul nu a fost așa de bine gândit. Angajații își păstrează pe termen lung sănătatea, dacă pe lângă sfârșiturile de săptămână își fac timp de odihnă. De aceea angajații ar trebui să-și ia într-adevăr concediul de odihnă.

Pagini