-
perm_identity orc, 09.05.2019 | 0 comentariu

Ce se întâmplă cu concediul dacă-ți schimbi locul de muncă?

De câte zile de concediu beneficiezi dacă îți schimbi locul de muncă?

Cum se repartizează drepturile de concediu, dacă un angajat își schimbă locul de muncă în cursul unui an? Numărul zilelor de concediu, la care are dreptul, depinde de data în care pleacă de la vechiul angajator.

Schimbarea locului de muncă în prima jumătate a anului – cine pleacă înainte de 30 iunie de la vechiul angajator are un drept de concediu corespunzător unei doisprezecimi  din concediul anual pentru fiecare lună, care a lucrat în întreprindere. Restul concediului, poate să-l solicite de la noul angajator, și anume tot corespunzător unei doisprezecimi  din concediul anual pentru fiecare lună complet lucrată.

Schimbarea locului de muncă în cea de-a doua jumătate a anului – dacă plecați de la vechiul loc de muncă abia după 1 iulie aveți dreptul la întregul concediu de odihnă. Deci, până la plecare puteți să vă luați tot concediul – de obicei spre necazul vechiului angajator.

Exemplu: o referentă de specialitate a reziliat contractul cu vechiul angajator în data de 31 iulie și începe în data de 1 august în noul loc de muncă. Atât după vechiul, cât și după noul contract de muncă are dreptul la 30 de zile de concediu plătit. 24 de zile de concediu le-a luat deja la vechiul angajator. Noul angajator trebuie să-i mai acorde doar șase zile de concediu, întrucât restul le-a luat deja.

Ca acest lucru să funcționeze, vechiul angajator trebuie să dea angajatului la încheierea relației de muncă o adverință privind concediul de odihnă acordat  sau compensat în anul calendaristic curent (§ 6 alin. 2 BUrlG).

Această adeverință este importantă pentru angajat. Dacă solicitați concediu la angajatorul nou și nu prezentați această adeverință, angajatorul nou vă poate refuza, dacă nu prezentați adeverința. El poate presupune, că ați luat deja întregul concediu la vechiul angajator BAG/ Tribunalul Federal pentru litigii de muncă, sentința din 16 decembrie 2014, Nr. dosar 9 AZR 295/ 13).    

Dacă ați luat prea mult concediu  - persoana, care pleacă din întreprindere înainte de 30 iunie, dar și-a luat deja întregul concediu, nu trebuie să restituie zilele prea mult luate. (§ 5 alin. 3 BUrlG).

Ultimele articole