-
perm_identity orc, 09.05.2019 | 0 comentariu

Cum este afectat concediul de odihnă de o îmbolnăvire neprevăzută

Ce se întâmplă în cazul apariției unei boli neprevăzute în timpul concediului de odihnă?

„Un angajat bun se îmbolnăvește doar în timpul concediului” spune o veche zicală a angajatorilor. Legea are o altă perspectivă. Cine se îmbolnăvește în concediu, nu se poate odihni. De aceea se păstrează zilele de concediu, dacă angajatul prezintă un atest medical (§ 9 BUrlG). Ce trebuie să știți în această situație, este sintetizat în articolul „Bolnav în concediu”.

Același lucru este valabil și pentru cure sau alte măsuri de tratamente medicale de prevenire sau reabiltare. Angajatorul nu poate calcula aceste zile la concediul de odihnă (§ 10 BUrlG). Acest lucru este valabil doar în măsura, în care are dreptul la continuarea plății salariului în caz de boală.