-
perm_identity orc, 05.05.2019 | 0 comentariu

Poți să alegi salariu în loc de concediu?

Poți să alegi un salariu mai mare la schimb cu zilele de concediu?

Trebuie să luați zilele de concediu și ,de regulă, nu aveți voie să luați banii în loc de concediu (§ 7 alin. 4 BUrlG). În situația în care nu puteți să vă luați concediul, integral sau parțial, de exemplu pentru a-ți rezilia contractul trebuie să instruiți persoana care va ocupa locul dumneavoastră de muncă. În această situație angajatorul este obligat, să vă plătească concediul restant. Aceasta se numește compensarea concediului.

Conform Legii federale privind concediul de odihnă, salariul mediu pe zi de muncă este decisiv, pe care l-ați primit în calitate de angajat în ultimele 13 săptămâni, înainte de a ieși (§ 11 BUrlG).

Formula de calcul în cazul unei săptămâni de 5-zile: salariul total din ultimele 13 săptămâni / 65 zile = dreptul salarial pe zi în Euro. Această sumă în Euro se înmulțește apoi cu numărul zilelor de concediu.

De exemplu: câștigați 3.000 Euro brut (înainte de impozitare) pe lună, deci în ultimele trei luni 9.000 Euro brut (înainte de impozitare). La încheierea relației de muncă mai aveți dreptul la 12 zile de concediu, pe care nu le mai pueți lua. În cazul unei săptămâni de lucru de 5 zile, se calculează: 9.000 Euro / 65 zile = 138,46 Euro pe zi de lucru. Pentru cele 12 zile de concediu veți primi 1.661,54 Euro.

Dacă, dumneavoastră ca angajat ați avut posibilitatea să vă luați concediul de odihnă restant înainte de ultima zi de lucru, atunci angajatorul nu mai trebuie să vă plătească nimic. Însă angajatorul trebuia să vă atragă, în mod explicit, atenția asupra faptului, că veți pierde dreptul la concediu, dacă nu îl luați.