-
perm_identity orc, 07.05.2019 | 0 comentariu

Poți să-ți transferi zilele de concediu neconsumate pe anul următor?

Zilele de concediu neconsumate se pot transfera pe anul următor?

Conform legii, puteți să salvați dreptul dumneavoastră la concediu după data de 31 decembrie, dacă au existat motive urgente legate de întreprindere sau de natură personală, care au făcut să nu vă puteți lua concediul (§ 7 alin. 3 prop. 2 BUrlG).

Un motiv personal întemeiat este de exemplu o boală îndelungată. Un motiv legat de întreprindere poate fi situația în care șeful dumneavoastră nu a putut să vă dea concediu din cauza lipsei de personal și îmbolnăvirea altor colegi. Atunci, concediul se transferă în mod automat pe anul următor. Pentru aceasta nu trebuie să depuneți o cerere.

Dar aceasta nu înseamnă că puteți să adunați drepturi de concediu. Conform legii, aveți timp până în data de 31 martie al anului următor, să vă luați concediul restant din anul anterior. În măsura în care până atunci nu ați consumat în întregime concediul restant, acesta, în principiu, se prescrie (BAG/ Tribunalul Federal pentru litigii de muncă, sentința din 7 decembrie 1993, 9 AZR 683/ 92).

În unele contracte tarifare sau individuale de muncă se găsesc adesea reglementări care favorizează angajații în cazul transferului unor drepturi de concediu sau care susțin cadrul legal. O clauză tipică dintr-un asemenea contract sună astfel:

  • „În cazuri excepționale, motivate, este la nevoie posibil, ca angajatul, cu acordul în prealabil al angajatorului, să-și ia concediul de odihnă la începutul anului următor, însă cel mai târziu până în data de 31 martie.”

Mulți angajatori nici nu sunt atenți, dacă există într-adevăr o situație de excepție; ei sunt de acord, ca angajatul, să transfere zilele restante de concediu în noul an, chiar dacă nu există un motiv anume. Dar angajații ar trebui să fie conștienți că nu pot transfera chiar atât de ușor concediul restant în anul calendaristic următor.

Transferul concediului pe anul următor din cauza perioadei de probă

În situația, în care un angajat nu poate să-și ia concediul în întregime din cauza perioadei de așteptare, la cererea angajatului restul concediului va fi transferat pe anul calendaristic următor.

  • Exemplu: Ați început o nouă activitate într-o întreprindere și în data de 31 decembrie nu s-au împlinit încă șase luni. În acest caz, dreptul de concediu pentru anul trecut se prescrie abia în data de 31 martie. În cazul, în care perioada de așteptare de șase luni, se încheie de exemplu deja în octombrie, trebuie să luați concediul. Altfel e în pericol, să se prescrie.

Transferul pe anul următor din cauza unei boli de durată

Chiar și o persoană, care lipsește mai multe luni sau un an întreg din motive de boală, are drept la concediu. Restul zilelor de concediu se vor transfera pe anul următor, în principiu până pe data de 31 martie din motive personale.

Dar ce se întâmplă, dacă sunteți în concediu de boală până după sfârșitul lunii martie? Nici în această situație nu veți pierde dreptul dumneavoastră la concediu de odihnă plătit și puteți, să luați concediul când sunteți din nou sănătos și puteți, să veniți la lucru (EuGH/ Curtea Europeană de Justiție, sentința din 20 ianuarie 2009, Nr. dosar C-350/06 și C-520/06).

În ciuda acestei sentințe, angajații nu pot colecta nelimitat drepturi la concediu. Cel târziu la 15 luni după încheierea anului de muncă, în care au fost obținute aceste drepturi, acestea se prescriu (BAG/ Tribunalul Federal pentru litigii de muncă, sentința din 7 august 2012, Nr. dosar 9 AZR 353/ 10). Aceasta este așa-numita sentință de 15 luni al Tribunalului Federal pentru litigii de muncă.

  • Exemplu: un angajat este bolnav din data de ianuarie 2017 și începe din nou munca în data de 1 aprilie 2018. Are încă un concediu complet pentru anul 2017. Acest concediu din anul 2017, ca și concediul din 2018 se prescrie în principiu în data de 31 decembrie 2018.

Transferul zilelor de concediu pentru maternitate

Același lucru este valabil pentru o angajată, care în timpul anului nu își mai poate lua concediul de odihnă, pentru că este însărcinată și nu mai are voie, să lucreze, datorită unei interdicții conform Legii privind protecția mamei BAG/ Tribunalul Federal pentru litigii de muncă, sentința din 9 august 2016, Nr. dosar 9 AZR 575/ 15).

În această situație, concediul nu se prescrie nici la sfârșitul anului și nici în data de 31 martie al anului următor. Dimpotrivă, angajata poate revendica acest concediu după concediul de maternitate în anul curent sau în anul următor (§ 24 propoziția 2 MuSchG/ Legea privind protecția mamei). Aveți grijă, ca șeful dumneavoastră să nu considere zilele, în care nu ați avut voie să lucrați, zile de concediu.

Transferul concediului de odihnă pentru concediul de creștere a copilului

În situația, în care un angajat își ia concediu de creștere a copilului, concediul de odihnă care nu a fost încă luat nu se prescrie în data de 31 decembrie. După întoarcerea din concediul de creștere a copilului, angajatul are dreptul la zilele de concediu restante. (§ 17 alin. 2 BEEG Legea federală privind îndemnizația pentru creștere a copilului și părinții).

Clauză de prescriere din Contractul de muncă

Multe contracte de muncă conțin așa-numita clauză de prescriere sau de excludere. Conform acesteia drepturile, care nu sunt revendicate în cadrul unui anumit termen, de obicei de trei luni, se prescriu. Această prevedere se referă și la dreptul de concediu. De aceea trebuie să vorbiți cu angajatorul sau cu departamentul personal despre drepturile de concediu adunate și să le anunțați din timp. În măsura, în care puteți să lucrați din nou, după o boală îndelungată.